Celkový Návod Na Použití Aplikace Trekbuddy

 

Klíčové vlastnosti

  • aplikace funguje na většině současných telefonů
  • každý si může vytvořit vlastní mapy podle svých vlastních požadavků
  • aplikace je zdarma
  • možnost vytvářet si a upravovat vzhledy CMS
  • rychlý vývoj aplikace: autor průběžně vydává nové verze a každá odhalená chyba je velmi rychle odstraněna
  • podpora různých typů GPS modulů, vestavěných i přídavných

První kroky

Před instalaci aplikace je vhodné ujasnit si, co všechno budete chtít v budoucnu používat. Pokud vám jde pouze o prohlížení map (tedy bez připojeného GPS modulu), stačí aplikaci nainstalovat běžným způsobem. Doporučuji si stáhnout soubor aplikace ZDE!! . Většinou se tak vyhnete následným komplikacím.

Pokud totiž budete aplikaci instalovat od jiného autora, je pravděpodobné, že se bude velmi často ptát na povolení čtení a zápisu uživatelských dat. Potom už nic nebrání nahrát si někam do paměti telefonu nebo na paměťovou kartu stažené či vytvořené mapy a přes nabídku Load Map je otevřít.

   
Při instalaci souboru s příponou JAD bude stačit povolit přístup ke čtení a zápisu dat pouze při prvním spuštění • 
vybíráme mapu • máte-li telefon s operačním systémem je lepší nahrávat mapy do telefonu rozbalené, 
ve složce s mapami to pak bude vypadat takto

 

Nejdůležitější jsou mapy

Pravděpodobně nejsilnější zbraní této aplikace jsou mapové podklady; tedy hlavně to, že jsou zdarma a kdokoli si může vytvářet vlastní. MAPY KE STAŽENÍ ZDARMA ZDE!!. Vzhledem k tomu, že jdou vytvářet skutečně libovolné mapy, můžete se setkat i s takovými raritami, jako je například mapa Měsíce:-)

 

Několik tipů pro nahrávání map

Mapy doporučuji nahrávat do některé z předdefinovaných složek. Pokud byste vytvořili novou složku, může se stát, že aplikace se do ní poté nedostane.

Velmi důležitý je také samotný formát map. Nejjednodušší to mají majitelé telefonů Sony Ericsson, Nokia (a dalších) bez operačního systému, kteří si mohou stažené mapy ve formátu TAR nahrát přímo do paměti a začít je používat. Stejná možnost je také u spousty dalších telefonů, které mají rychlou a výkonnou Javu.

   
Kdykoli můžete uložit svou aktuální polohu. Pomocí nabídky „Navigate to“ 
se k uloženým bodům můžete nechat dovést

Poněkud komplikovanější je to u telefonů s operačním systémem Symbian, které mají odlišnou implementaci Javy. Typickým příkladem jsou například smartphony Sony Ericsson s OS UIQ3. Načítání větší mapy ve formátu TAR se u nich může protáhnout na desítky minut. Jde totiž vlastně o archiv se spoustou malých obrázků, které jsou kalibrovány (jinak řečeno rohům mapy jsou přesně přiřazeny patřičné GPS souřadnice). Pokud má mapa například 50 MB, telefon si s ní v jednom kusu neporadí.

Naštěstí existuje řešení: rozbalení souboru TAR. Po rozbalení získáte složku s názvem set a dva soubory, jeden s příponou MAP a druhý s příponou SET. Vše nyní nahrajeme do telefonu. V nabídce Load Map poté vybereme soubor s příponou MAP, a mapa se nahraje. Toto řešení je méně elegantní a rozbalené mapy také zabírají více místa, ale na druhou stranu jsou tak použitelné i na telefonech s méně výkonnou Javou.

Mapa by se měla po chvíli otevřít, můžete si ji prohlížet. Pohybujete se na ní pomocí čtyřsměrového tlačítka (případně joysticku, záleží čím je váš telefon vybaven), pomocí tlačítek 2, 4, 6, 8 nebo pomocí dotykového displeje.

   
Kompas v aplikaci tohoto typu nemůže chybět. Ze vzdálenosti a polohy jednotlivých 
kroužků poznáte, jak se mění vaše rychlost a směr pohybu

 

Když prohlížení map nestačí

Pokud byste rádi využívali dalších možností, které TrekBuddy nabízí, bude to poněkud složitější. Především musíte někde v paměti telefonu – případně na paměťové kartě – vytvořit složku a v ní pět podsložek s názvy:

  • maps
  • tracks-nmea
  • tracks-gpx
  • ui-profiles
  • wpts

Aby aplikace správně fungovala, je třeba poté nastavit v záložce Settings/Basic položku Data Dir tak, aby odkazovala na složku, ve které se nachází pět zmíněných podsložek. V mém konkrétním případě (Sony Ericsson M600i) mám tyto podsložky ve složce Document na paměťové kartě, takže cesta k nim vypadá takto: file:///Ms/Document.

Pokud toto správně nastavíte, zbývá jen poslední krok, kterým je stažení vhodného CMS.

   
Takto by měly vypadat vytvořené složky. Do složky wpts se ukládají waypointy, do složky ui-profiles se nahrává CMS

CMS – všechny informace na displeji

 

 

CMS je balíček vzhledu, který určuje, které údaje a v jaké podobě se budou v aplikaci zobrazovat. Pokud vám toto vysvětlení přijde nedostatečné, zkusím zde uvést pár příkladů.

   
Obrazovka CMS může vypadat například takto

Jak je z obrázků vidět, možnosti CMS jsou skutečně široké a aplikace s nimi umí zobrazit spoustu údajů. Kromě aktuální rychlosti, polohy a nadmořské výšky ukazuje také průměrnou rychlost, azimut, vzdálenost, aktuální čas, dobu trvání aktuálního výletu a další údaje.

Chcete-li, můžete aplikaci využít také pro navigaci na zadané zeměpisné souřadnice. Stačí přidat v nastavení nový bod, do něj zadat souřadnice, kam chce navigovat, uložit jej a poté v možnostech vybrat Navigate to. Na obrazovce CMS se poté zobrazí zbývající vzdálenost a také předpokládaná doba trvání cesty při aktuální rychlosti. Nechybí samozřejmě ani šipka, která ukazuje, kterým směrem máte jít. Myslím, že tato vlastnost aplikaci přímo předurčuje pro geocaching.

Pro CMS navíc platí stejná věc jako pro mapy. Můžete stáhnout již hotové z internetu, ale nic vám nebrání si vytvářet vlastní. Pokud jsou pro vás některé z údajů nedůležité, na své CMS je neumístíte, a místo toho například zvětšíte ostatní ukazatele, aby byly lépe čitelné.

Hotové CMS a spoustu informací o nich najdete na této stránce (je třeba bezplatná registrace). Stažené a rozbalené CMS poté zkopírujte do složky ui-profiles, kterou jsme vytvořili předtím. Nezapomínejte, že si musíte stáhnout CMS ve stejném rozlišení, jako má displej vašeho telefonu.

  

 

Pro hračičky

Pokud vám nestačí standardní nastavení aplikace, můžete si ji částečně přizpůsobit. Možnosti nastavení jsou široké, většinu z nich pravděpodobně ani nevyužijete.

Zajímavá je například možnost nastavení výchozí mapy, která se zobrazí po startu aplikace. Dále je možné nastavit druh používaného GPS přijímače, druh písma, zda se má zaznamenávat trasa a případně v jakém formátu. Líbí se mi možnost vypínat a zapínat podsvětlení.

Z dalších doplňkových funkcí bych zmínil možnost odeslat svou aktuální pozici pomocí SMS, případně přiřadit fotografii zeměpisné souřadnice.

      
Možnosti nastavení jsou skutečně široké

 

Konec teorie, vyrážíme

Nyní bych se rád věnoval svým praktickým zkušenostem s touto aplikací. Na začátku jsem řešil hlavně problém s dlouhou dobou načítání map, který jde ale obejít pomocí postupu, který jsem uvedl výše. Kromě toho, že mapa poté zabírá více místa, to má také nevýhodu, že pohyb mezi jednotlivými kousky mapy není úplně plynulý. Často se stává situace, kterou vidíte na obrázku. Vaše pozice je v některém rohu mapy, takže vlastně pořádně není vidět okolí. Toto je bohužel daň za dekomprimované mapy.

Výhradu mám také k situaci, kdy si prohlížím mapu, poté připojím GPS a aplikace začne mou polohu na mapě přesouvat na aktuální. Tato změna je totiž dosti pomalá, navíc to pak často může vypadat jako na obrázku níže. Uvítal bych, kdyby byla nějaká možnost přímo přeskočit na aktuální polohu.

   
Ukazatel se přemisťuje na aktuální polohu, bohužel ne vždy je tato změna plynulá

To jsou ale jediné výhrady, které k aplikaci mám. Za celou dobu jsem nezažil jediný pád, vše stále funguje jak má. Velmi často používám obrazovku CMS, líbí se mi možnost odeslat SMS se svou aktuální polohou, velkou výhodu vidím v tom, že si můžu vybrat telefonní číslo přímo z telefonního seznamu uloženého v telefonu.

   
Doplňkové funkce

Obrovskou výhodu TrekBuddy vidím v nízkých pořizovacích nákladech. Kromě GPS modulu stačí i průměrně vybavený telefon. Spoustě lidí se také může hodit možnost prohlížet si mapy v telefonu. Někomu by možná mohlo chybět vyhledávání na mapě, ale je třeba si uvědomit, že mapa je vlastně jen kalibrovaný obrázek.

 

Má cesta, aneb TrekBuddy v akci

    
    
    
Zobrazení pozice na mapě v praxi

 

Ideální do přírody a na kolo

TrekBuddy patří mezi nejlepší javové aplikace, se kterými jsem se setkal. Umožňuje totiž většině uživatelů užívat si turistické navigace bez nutnosti vlastnit zbytečně drahý telefon. Výhody jasně převyšují nedostatky. Navíc je pochopitelné, že autor nemá například možnost aplikaci otestovat na všech možných telefonech, tím spíše, že aplikace není komerční, je distribuována zdarma a autor z ní tedy nemá žádný zisk. Vzhledem k rychlému vývoji aplikace navíc předpokládám, že časem se odstraní i tyto drobné chybky.

TrekBuddy funguje na téměř všech telefonech vybavených technologií Java, a to už je v současné době většina. Takže stačí zakoupit bluetoothový GPS modul, a můžete vyrazit – třeba hledat geocache.